BRDA – mapy do przejazdu rowerem

Jezioro Smołowe Brda rzeka źródło

Poniżej zamieszczamy trzy trasy nawigujące przejazd rzeką Brdą od źródła w Jeziorze Smołowym do ujścia do Wisły w Bydgoszczy. Mapy podzielone są na trzy etapy, które odpowiadały trzem dniom przejazdu. Możesz każdą z tras obejrzeć tutaj, przejść do aplikacji w Endomondo (i tam ustawić ją jako własną nawigację), możesz też pobrać z odnośników każdą z tras w formacie GPX i załadować ją do własnej aplikacji.

Trasa Jezioro Smołowe – Swornegacie (63 km)

UWAGI:
1. Nad Jezioro Smołowe najlepiej dojechać z Miastka. Prowadzi tam czarny szlak rowerowy śladem dawnej linii kolejowej (zaczyna się przy wyjeździe z miasta, koło stadionu. Pierwsze rozwidlenie gruntowych dróg nie jest oznaczone, tam trzeba trzymać się prawej strony). Nad samo jezioro w miejscowości Lubkowo trzeba przedrzeć się przez las – ścieżka zaczyna się koło przystanku autobusowego.

2. Ze Świeszyna do Trzyńca przejazd drogą gruntową. Dość trudne warunki dla rowerów – wzniesienia i piasek. Czasem trzeba pchać rower.

3. W Starej Brdzie Pilskiej można zaplanować jeden z przystanków na ładnym miejscu z wiatami dla kajakarzy (przy szlaku jest ich więcej).

4. We wrześniu (weekend) o nocleg w miejscowości Swornegacie warto postarać się wcześniej – nie wszystkie pola namiotowe czynne, a turystów na kwaterach sporo.

POBIERZ TRASĘ JEZIORO SMOŁOWE -SWORNEGACIE W FORMACIE GPX

Trasa Swornegacie – Samociążek (95 km)

UWAGI:
1. W Woziwodzie ładny camping Lasów Państwowych czynny jeszcze we wrześniu sklepik – wrzątek oraz jedzenie dostępne.

2. UWAGA SZCZEGÓLNA: Od miejscowości Gołąbek (koło Tucholi) do miejscowości Świt szlak pieszy. Bardzo trudne warunki dla rowerzystów – przenoszenie rowerów nad zwalonymi konarami, wspinanie się z rowerami na wysoką skarpę.

3. UWAGA SZCZEGÓLNA: Do miejscowości Sokole Kuźnica można się przedostać jedynie promem kursującym do 4 października (sprawdzić na stronie powiatu bydgoskiego kursowanie)

4. W Samociążku czynny we wrześniu kamping Julia (namioty, domki, czynny bar z jedzeniem).

POBIERZ TRASĘ SWORNEGACIE – SAMOCIĄŻEK W FORMACIE GPX

Trasa Samociążek – Bydgoszcz (29 km)

UWAGI:
Niewielki odcinek dróg szutrowych, bez trudności

POBIERZ TRASĘ SAMOCIĄŻEK – BYDGOSZCZ W FORMACIE GPX